niedziela, 29 stycznia 2017

Jak pozostać fit w podróży?

Nie oszukujmy się, ale w czasie wyjazdów bardzo łatwo ulegamy pokusom. Na każdym kroku widzimy stacje paliw z hot dogami, mc donaldy i inne tego typu fast foody. Jeszcze kilka lat temu była to moja "tradycja rodzinna" , każdy wyjazd w góry, czy nad morze równał się wizytą w mc donalds. Jednak z czasem uświadomiłam sobie, jaki to syf. W tym poście chcę się z wami podzielić kilkoma poradami, jak zdrowo się odżywiać i zostać aktywnym w czasie podróży. Zapraszam!

Zaplanuj wcześniej posiłki.

Nie chodzi mi tu o dokładne rozpisywanie plany żywieniowego. Zrób listę zakupów, uszykuj wcześniej kanapki, lunchboxy. W ten sposób możesz zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy, ale i zdrowo się odżywiać. Produkty, które świetnie sprawdzają się w podróży:
- wafle ryżowe
- kanapki
- owoce
- batoniki musli (przepis tu)
- bakalie





Jedz z umiarem.

Wiadomo, że nie zawsze mamy możliwość uszykowania sobie jedzenia. Restauracja w hotelu zazwyczaj nie posiada zdrowego menu, dlatego wybieraj różnorodne produkty, ale jedz je z umiarem. Schabowy raz na jakiś czas nie sprawi, że przytyjesz 5 kilo od razu. Jeżeli masz możliwość, wybieraj mniejsze zło, czyli np. ryż, warzywa, kurczak grillowany. Pomiędzy posiłkami pij dużo wody, która pomaga w usuwaniu szkodliwych produktów przemiany materii.

Bądź aktywny.

Jeżeli jesteś na urlopie wypoczynkowym, nikt nie każe ci chodzić na trening 5 razy w tygodniu. Wtedy warto postawić na inną aktywność fizyczną z rodziną. Zimą - narty, latem - rower, pływanie. Ja często wybieram hotel, w którym jest siłownia, albo chociaż basen. Wtedy, po całym dniu mam chwilę dla siebie i idę się "wyrzyć". Trening to nieodłączna część mojego życia, sprawia mi dużo radości!

Nie patrz na ludzi w okół ciebie.

To, że każdy je zapiekanki, czy gofry nie znaczy, że ty musisz tak robić. Masz jasno określony cel, postanowienia noworoczne, chyba nie chcesz ich zaprzepaścić? Każdy ma chwile zwątpienia. Na początku może ci być trudno, ale gdy czwarty raz przejdziesz obojętnie obok budki z lodami, przestanie ona robić na ciebie wrażenie.

Mam nadzieję, że choć trochę wam pomogłam. Pamiętajcie jednak, aby urlop wypoczynkowy był wypoczynkiem, a nie zamartwianiem się, czy zjadłam za dużo. Jednak podróż służbowa to zupełnie coś innego i mam nadzieję, że powyższe rady wam się wtedy przydadzą :) Trzymajcie się i do następnego posta!

Social media:
Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCKrMfZQsBgfNro-NX8hC_Hg
Instagram: https://www.instagram.com/nati.jest.fit/
 
    

piątek, 13 stycznia 2017

Jak odzwyczić się od słodyczy?

Słodycze uzależniają. Jak to możliwe? Mózg przyzwyczaja się do słodkiego smaku i chce więcej. Trudno skończyć na jednym kawałku czekolady... a może lepiej nie jeść ich wcale?

Sposobów na odzwyczajenie się od słodyczy jest wiele. Ja przedstawię wam ten, który moim zdaniem jest najbardziej skuteczny i najczęściej się sprawdza. Sprawdził się również u mnie :) Zapraszam!

Moja metoda polega na tym, że stopniowo odzwyczajamy nasz organizm.
Podam przykład - Jacek słodzi herbatę 2 łyżeczkami cukru. Nie wyobraża sobie pić gorzkiej herbaty, bo po prostu takiej nie lubi. Jednak wie, że musi ograniczyć słodkie. Postanowił, że od dzisiaj przez 5 dni będzie słodził tylko 1,5 łyżeczki. Była to niewielka różnica, której prawie nie odczuł. Pił tak przez kilka dni, a następnie stwierdził, że jeszcze ograniczy słodzenie herbaty. I znowu była to niewielka różnica. Szybko się przyzwyczaił. Dlatego po kolejnych dniach ograniczył się jeszcze do pół łyżeczki. Minęło kilka dni i wreszcie całkowicie przestał słodzić herbatę. Cel został osiągnięty. Nieważne, że trwało to długo. Najważniejsze, że konsekwentnie wprowadzał zmiany, które zostaną z nim na zawsze.

Dobrym sposobem jest również zamiana słodyczy na owoce, ja zwłaszcza polecam daktyle, które są bardzo słodkie. Ale jak wiemy, to nie zastąpi nam milki, czy czekoladowych ciasteczek.... coś za coś. Chcesz mieć ładną sylwetkę, musisz być silniejszy od takich pokus. 

Wniosek - minimalne ograniczanie porcji (tak, aby organizm prawie ich nie odczuł) może być najlepszą drogą na odzwyczajenie się od słodyczy. Zmiany, które wprowadzamy powoli, zostaną z nami na długo - jeżeli natomiast drastycznie odstawimy słodycze, tak samo szybko do nich wrócimy. Ważne, aby konsekwentnie trzymać się planu. Pamiętajmy, nie wszystko od razu. Jesteśmy tylko ludźmi, a nie robotami. Raz na jakiś czas również należy nam się jakaś nagroda, jednak niektórzy pozwalają sobie na nią zbyt często.